Kosulys mums visada asocijuojasi su varginančiais, krūtinę drąskančiais skausmais, plintančiais užkratais, nepatogumais viešuose vietose, gėda kultūriniuose renginiuose. Žinoma, visa tai tiesa, tačiau paties kosulio pagrindinė funkcija – apsauginė, indikacinė. Tai savotiškas organizmo refleksas, kurio metu siekiama pašalinti plaučiuose esančius dirgiklius. Kosulys pagal pobūdį skirstomas į dvi pagrindines grupes – sausas kosulys ir šlapias kosulys. Pirmasis yra daugiau varginantis, atsirandantis dažniausiai susirgimo pradžioje, kada plaučiuose esantis sekretas dar neskystas ir žmogus niekaip negali atsikosėti. Šlapias kosulys – daug „sveikesnis“, kadangi jo metu pašalinami plaučius dirginantys skysčiai. Esant sausam kosuliui siūlomi skystynantys vaistai, kad šis taptų kuo šlapesnis ir padėtų atsikosėti.
Kodėl kosulys atsiranda?
Kosuliu dažniausiai organizmas indikuoja pašalinius darinius plaučiuose. Tie padariniai gali būti įvairios dulkės, įkvėpti maisto gabalėliai ar patekęs skystis, tačiau dažniausiai kosuliu indikuojamos gleivės, susidarančios dėl įvairių infekcijų. Galima įvardinti kelias pagrindines atsiradusio kosulio priežastis. Tai, kaip minėjome, gali būti į plaučius patekęs skystis ar maisto gabalėliai, dulkės, žiedadulkės , taip pat kosulį gali kelti rūkymas, rimtesniais atvejais –Astma, plaučių uždegimas, plačiuose esantis krešulis ar širdies nepakankamumas, nerviniai pažeidimai. Pasitaikė vienas kitas atvejis, kai kvėpavimo takų sutrikimų priežastis buvo žmogaus papilomos virusas. Kartais kosulys atsiranfa dėl sukylančių skrandžio rūgščių. Ajurvedos mokslas išskiria kosulio atsiradimą dėl psichologinių priežasčių. Tokiu atveju kosulio įprastais vaistais, tirpalais ir garinamosiomis kvėpavimo procedūromis nepašalinsi – reikia atitinkamos terapijos, galinčios atsekti kosulio skatinimo židinį. Kosulys gali būti ūminis, užsitęsęs ir lėtinis. Jeigu vartojant vaistus nuo kosulio, gydantis namų sąlygomis, kosulys nepraeina ar neprislopsta savaime, reikai nedelsiant kreiptis į gydytoją. Be to, savigyda piknaudžiauti nereikėtų, ypač malšinti visko antibiotikais, nes galima sau dar labiau pakenkti. Be to, jeigu pasirenkami netinkami (kas labai realu, nežinant tikslios kosulio priežasties) gydymo metodai ir vilkinamas būtinas gydymas, kosulio komplikacijos gali būti tokios kaip skausmas krūtinės ląstoje, pilvo sienoje, dėl naktinio kosulio atsiradęs nuovargis, svorio sumažejimas, galvos skausmai, vėmimas, šlapimo nelaikymas ar net šonkaulių lūžiai.
Kaip išgydyti kosulį?
Kosulys nėra kažkokia atskira liga. Tai – tik simptomas, todėl visada svarbu, kad, pačiam nepavykus pažaboti kosulio, gydytojas kuo greičiau nustatytų kosulio sukėlėją. Jeigu kosulio sukėlėjas –virusas arba infekcija ir žmogų vargina sausas kosulys, dažniausiai šis simptomas slopimanamas antibiotikais ir kitokiais kvėpavimo takus drėkinančiais vaistais vaistais. Jeigu nustatoma tiksli kosulio priežastis, geriausią gydymą be abejonės paskiria gydytojas. Žmogui patartina rinktis tausojantį dienos režimą, daugiau ilsėtis, atlikti atsikosėjimą lengvinančias procedūras. Taip pat laba svarbu, kad ateičiai žmogus stengtųsi vykdyti atitinkamą prevenciją. Tai galėtųų būti pastangos suvartoti daugiau skysčių, kad kvėpavimo takai būtų nuolat apvalomi nuo kenksmingų apnašų, taip pat reikia kovoti dėl geresnių darbo sąlygų, t.y. stengtis užkirsti kelią kietųjų dalelių ir dulkių pakliuvimui į kvėpavimo takus (kaas ilgainiui gali išsivystyti į Astmą), atsargiai veikti erdvėse, kur yra didelė ir dažna temperatūrų kaita (ypač saugotis turėtų kondicionuojamose patalpose kasdien būnantys žmonės arba dažnai naudojantys kondicionavimo sistemą automobiliuose), vartoti daugiau česnako, imbiero produktų, pipirų, kurie padeda kovoti su virusais ir apsisaugoti nuo infekcijų. Be abejonės, visada pravartu vartoti daugiau karštų (bet ne per karštų) gėrimų bei atlikti įvairius kvėpavimo pratimus. Kosulio varginami rūkoriai turėtų mesti šį –žalingą įprotį. Galiausiai visada pravartu stiprinti organizmą iš vidaus – vartoti vitaminus, gerai maitintis ir vengti streso, kuris yra vienas pagrindinių žmogaus imuniteto priešų. Saugokime savo organizmą, laiku kreipkimės į gydytojus ir neleiskima, kad nei šlapias, nei sausas kosulys gadintų mūsų gyvenimą.