Nuo labai senų laikų žmogui įsirenginėjant sau ilgalaikį ar trumpo termino gyvenamąjį būstą, labai svarbu yra lietaus nuvedimo sistemos. Senovės Graikai pirmieji turėjo puikiai išvystytą kanalizaciją, puikiai sukurtą lietaus nuvedimo sistemą. Nors, tiesą sakant, mes per dažnai akcentuojame graikus kaip civilizacijos lopšį, kai jie beveik visko buvo išmokę iš rytų išminčių ir ši civilizacija subrendo kaip EuroAzijos, o ne autonomiškai vakarietiška. Taigi, lietaus nuvedimo sistemos jau daug anksčiau buvo pas persus, finikiečius, pas kuriuos graikai mokėsi. Ir nors šis išradimas turi daugiau negu 2000 metų, mes dar ir šiais laikais kartais susimauname ir nepasirūpiname, kad namuose ar kitoje patalpoje būtų gera lietaus nuvedimo sistema. Viskas prasideda nuo nedidelių klausimų, ir pereina prie didžiausių. Pakalbėkime apie tai.
Palapinė per lietų
Jeigu tenka vykti į festivalį ar stovyklą lietingu periodu, iškart imame sielotis, kad viskas palapinėje sušlaps. Kad lietus kiaurai permerks mūsų drabužius ir daiktus, ir visas laikas gamtoje bus sugadintas. Tada kas nors paklausia – o tai ką, jūsų palapinė peršlampa? Ir mes sakome – parašyta, kad neperšlampa, bet vis tiek viskas būna šlapia. Tiesa tokia, kad ir lietvamzdis bei latakas nenuves nuo namo stogo vandens, jeigu mes jį šiaip atremsime į sieną. Palapinės dizainas yra sukurtas taip, kad žmogaus guolis ir daiktai būtų apsaugoti nuo lietaus, tačiau jeigu nemokate jos tinkamai pasistatyti, tuomet jokia apsaugos nuo lietaus sistema nepadės. Statant palapinę, reikia gerai įtempti visas sienas, viską statyti pagal instrukciją. Naudojant apsauginį brezentą, negalima palikti nereikalingų raukšlių, klosčių, vingių, kur galėtų kauptis lietus. Reikia galvoti apie tai, kur jis tekės, ir kur jis kaupsis. Jeigu sukaupsite didelį vandensrezervuarą virš galvos, tai tikimybė, kad galiausiai paskęs jūsų daiktai, gal didesnė negu šiaip juos tiesiog palikus lauke. Taip pat ir pačią palapinę reikia statytis ne kalno papėdėje, o viršuje, kitaip į ją nuolat plūs vanduo.
Tvirti namai ir lietus
Palapinę reikia statytis ne kalno papėdėje, o viršuje, taip pat, kaip ir kaminą ant stogo reikia montuoti jo viršuje, o ne apačioje. Kitaip į jį tekės vanduo, šis prasisunks ir varvės per stogą, kad ir kokia kokybiška stogo danga būsite jį uždengę. Stogui taip pat kiekvienam reikalinga gera lietaus nuvedimo sistema. Jeigu jos nesumontuosite, kentėsite drėgmę.